افراد آنلاین
1 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 1

بیشتر...

(1) 2 3 4 ... 31 »
فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۳/۲۶ ۱۵:۵۰:۰۰ (16 بار خوانده شده) فرهنگی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
138-مین نشست جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله به بررسی و تحلیل ویژگیهای زندگی وآثار شاعر کلاسیک ترکمن دولت محمد بال قزل، بوسیله شاعرو فعال فرهنگی استاد "مشهدقلی قزل" اختصاص دارد.

برای شرکت دراین محفل ادبی از اساتید وفعالان فرهنگ وادب و علاقمندان دعوت می شود.

زمان : ساعت 17 روزجمعه اول تیرماه1397 (97/04/01)

مکان : سالن اداره فرهنگ و ارشاداسلامی کلاله(جنب فرمانداری)
  فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۳/۲۶ ۱۴:۳۰:۰۰ (8 بار خوانده شده) فرهنگی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
کلالانئنگ ماغتئمغولئ جمغئیـِتی 136_نجی اوُتورئشئغئ کلاسسیک شاهئر "دؤولـِت مأمِد بال غئزئلئنگ“ عؤمری و دؤره دیجیلیگی بارادا گچیریلجـِک.

سیز غادئردان ایلدِش‌لـِری شو یئغناغا غئزغئن غاتناشماغا تۆيس يۆرِکدِن چاغئریارئس.

چئقئش ادیأن‌:شاهئر "ماشاد‌غولئ غئزئل"

واغتئ :جومغا گۆنی01/04/97 ساغات 17

یِری : کلالانئنگ ارشاد اداراسئ نئنگ سالونی.
کلالانئنگ ماغتئمغولئ آدئنداقئ مدِنی و صونغات جمغئیـِتی

فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۲/۲۶ ۳:۴۰:۰۰ (39 بار خوانده شده) فرهنگی
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
آیین رونمایی از هفت اثر ناملموس ترکمن برگزار شد

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
عصر روز پنچشنبه 20 اردیبهشت ماه1397، در محل آرامگاه وبنای یادبود مختومقلی فراغی، درآق توقای مراوه تپه ،درحاشیه مراسم نکوداشت دویست و هشتاد و پنجمین سالروز تولد مختومقلی فراغی ، آیین رونمایی از هفت اثر ناملموس قوم ترکمن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز پنچشنبه 20 اردیبهشت ماه1397، در محل آرامگاه وبنای یادبود این شاعر،برگزار شد.
دراین مراسم ابراهیم کریمی ، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اعلام کرد: در سال های اخیر 23 اثر ناملموس اقوام این استان ثبت ملی شده که هفت اثر متعلق به قوم ترکمن است.
وی ادامه داد: آثار ناملموس قوم ترکمن شامل مراسم یا رمضان ، لاله خوانی زنان ترکمن ، نمد مالی ترکمن ، نحوه ساخت آلاچیق و کجاوه عروس ترکمن ، مراسم عید قربان و موسیقی ترکمن است.
وی اضافه کرد: با ثبت آثار ناملموس اقوام گلستان، نقش بزرگی در حفظ و احیای فرهنگ غنی آنان ایفاء می کند.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
ادامه | 3500 کلمه در ادامه متن | نظر
فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۲/۲۳ ۳:۰۰:۰۰ (40 بار خوانده شده) فرهنگی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
وزیر فرهنگ وارشاداسلامی درآئین بزرگداشت دویست و هشتاد وپنجمین سالروز تولد شاعر و عارف شهیر ترکمن مختومقلی فراغی ، این شاعر وعارف را رکن هویتی و نماد هویت دانست و تصریح کرد: اندیشه ، آثار و محبوبیت مختومقلی، و جایگاه ارزشمند او نه تنها دربین مردم ایران بلکه درجهان گسترش یافته است.
سیدعباس صالحی به ویژگی های مختومقلی فراعی اشاره کرد وادامه داد:ویژگی های برتراین شاعر ترکمن ایرانی ، اورا دربین شاعران ایرانی ودر ردیف مولوی، حافظ، سعدی و فردوسی قرارداده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرامرزی بودن را از دیگر ویژگی های مختومقلی فراغی دانست و گفت: این شاعر سفرهای ریادی به کشورهای همسایه داشت، که این سفرها زمینه آشنایی ملل مختلف با اشعار و اندیشه های وی را فراهم می کرد.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
صالحی هم چنین از برگزاری همایش فرامنطقه ای شعر و اندیشه مختومقلی فراغی در آینده ای نزدیک با همکاری کشور ترکمنستان خبر داد و گفت: فرامنطقه ای برگزار کردن مراسم این شاعر برای انتقال فکر و اندیشه وی ضروری است.
ادامه | 3052 کلمه در ادامه متن | نظر
فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۲/۱۳ ۱:۰۰:۰۰ (49 بار خوانده شده) فرهنگی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
گنبدکاووس – ایرنا – رئیس دانشگاه پیام نور استان گلستان اعلام کرد: زبان وادبیات ترکمنی در در واحدهای گنبدکاووس، آق قلا و بندرترکمن این دانشگاه به عنوان دو واحد درسی تدریس می شود.
دکترسید بهروز نهضتی در در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در حاشیه آیین نکوداشت دویست و هشتاد و پنجمین سالگرد تولد مختومقلی فراغی شاعر و عارف بزرگ ترکمن در کلاله افزود: علاوه براین، تدریس زبان و ادبیات ترکمنی در دانشگاه پیام نور واحدهای گرگان، مراوه تپه و کلاله نیز قطعی شده و دانشجویان این واحدها نیز از این امکان به عنوان دو واحد دانشگاهی بهره مند خواهند شد.
وی اظهار داشت: در صورت علاقه مندی و تمایل دانشجویان دانشگاه پیام نور واحدهای علی آبادکتول، رامیان و آزادشهر، تدریس زبان و ادبیات ترکمنی را در واحدهای مذکور نیز راه اندازی می کنیم.
ادامه | 3186 کلمه در ادامه متن | نظر

...

فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۲/۱۰ ۵:۱۰:۰۰ (38 بار خوانده شده) مشاهیر ترکمن
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۲/۶ ۵:۳۰:۰۰ (42 بار خوانده شده) فرهنگی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
" ماغتئمغولئ سؤزۆم غئسغا، شرحی کؤپ، بیلمـِزه_هیچ، بیلـِن‌لـِره نئرخئ_ کؤپ. "

تۆرکمِن ادِبییاتئ‌نئنگ بِییک عاقئلدارئ، تۆرکمـِن مدِنییـِتی‌نینگچۆیره‌مـِِز کؤکی ماغتئمغولئ پئراغئ نئنگ 285_ نجی گۆنۆنینگ یئل دۆنۆمینی توُی بايرام بیلـِن غارشئ آلیاریئس.

شوُنونگ اۆچين شاهئرئنگ عوموم موشداق‌لارئندان، شو توُیا
غاتناشماق‌لارئنئ ایسله یأریس.

یری: عاراب غارری حاجئ اوُباسئ.
واغتئ : جومغا گۆنی 97/2/14 ساغات 15.

عاراب غارری حاجئ اوُباسئ‌نئنگ دهیار و شورا آغضاسئ.
ماغتئمغولئ آدئنداقئ مدِنی و صونغات جمغئیـِتی.

فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۷/۱/۱ ۲۱:۲۰:۰۰ (103 بار خوانده شده) فرهنگی
سال 1396در حالیکه آخرین روزهای خودرا سپری می کرد ومردم دیارمان ازکوچه بازارگرفته تا روستائیان و کشاورزان، درانتظارحلول سال نو و پربار(1397) ، بهاری دل انگیز و نوروزباستانی بودند. دست اندرکاران جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله در صدد برگزاری مراسمی دیگراز مجموعه نشست های ماهانه این تشکل بودند.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
براساس سنوات قبل و برنامه ریزی های صورت گرفته ، نشست 134 جمعیت مختومقلی ، که آخرین نشست این تشکل در سال96 بود، به موضوع روابط فرهنگی اجتماعی زنان و دختران وتجلیل ازبانوان و دختران نخیه فرهنگ وادب اختصاص داشت
ساعت 15 روز جمعه25 اسفند ماه، آخرین نشست سال96 جمعیت مختومقلی کلاله با موضوع های اشاره شده با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید بوسیله قاری نوجوان محمد صفا خانی و طنین سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در مجتمع فرهنگی هنری ، ارشاداسلامی شهرستان کلاله با حضور گسترده اساتید ، علاقمندان ، فعالان فرهنگ ، ادب و هنر برگزار شد.
• ابتدا خانم پریسا حق شناس مجری برنامه ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان ، حضور جمع قابل توجه ای از زنان و دختران نخبه و تحصیل کرده و خانواده های آنان به این جمع فرهنگی را حاکی از علاقمندی آنان به فرهنگ ، ادب و هنر قومی و ابا اجدادیشان دانست.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
• در ادامه این مراسم ، الناز نفس پور که دربرنامه های ماهانه این تشکل حضور فعالی دارد ، این با با دست پر آمده بود. وی ابتدا با سنتور، قطعاتی از آثار برجسته موسیقی را با تبحر خاصی اجرا کرد ، سپس با قرائت قطعاتی ازسروده های خود ، برنامه های خودرا که به همین مناسبت تدارک دیده بود به پایان برد واز سوی تماشاچیان حاضر در سالن به گرمی مورد تشویق قرار گرفت واز همه مهمتر حرکت مادر الناز بود که پس از اجرای برنامه ها، با احساسات پاک مادرانه به استقبال دختر هنرمندش رفت.
• با دعوت مجری برنامه شاعران امینه طریک ،آق گوزل ارازش و آقای منصور طبری پیرامون مقام و جایگاه بانوان و دختران در خانواده و اجتماع سروده های خودرا قرائت کردند.
ادامه | 18362 کلمه در ادامه متن | نظر