افراد آنلاین
1 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 1

بیشتر...
گزارش 133-مین نشست ماهانه‌ی جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله با موضوع «دوازهمین همایش شاعران» - تهیه گزارش: نوریاغدی زیارتی

فرستنده magtymghuly تاريخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۸ ۲:۵۰:۰۰

سخنرانان: دکتر آمان قلیچ شادمهر و نوریاغدی زیارتی

تصویر اصلی
نشست ماهانه جمعیت فرهنگی و هنری مختومقلی شهرستان کلاله با موضوع و محوریت همایش شاعران مقارن با آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در روز جمعه یازدهم اسفندماه نودوشش راس ساعت سه بعدازظهر شروع شد. در ابتدای نشست فضای سالن با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید با صدای دلنشین فرهنگی بازنشسته آقای رجب قلی مرادی عطر آگین شد؛ سپس طنین دلنـواز سرود جمهوری اسلامی ایران که حاضرین به پاس کلمات مقدس آن از جای برخاستند و ادای احترام به خون تمام شهدای انقلاب را برجای نمودند در ادامه مجری محترم برنامه آقای قمرالدین سیدی با صدای رسا و با تسلط کامل بر کلام و با احساسی گرم و پرشور روال برنامه را اعلام نمودند و با خواندن اشعاری از شاعران بزرگ حاضران را سر ذوق و نشاط آوردند.
برنامه ریزی دقیق و اجرای پرشور و تنوع برنامه ها در میان حاضران شور و نشاطی دو چندان ایجاد کرد که از چهره ی حاضرین احساس رضایت مندی به وضوح دیده می شد که در این راستا یکی از چهره‌های دوست‌دار ادبیات و فرهنگ حاج آقا رحیم سلمانی به جمعیت مختومقلی مبلغ پنج میلیون ریال کمک مالی نمودند که نهایت سپاسگزاری از ایشان را داریم.
تصویر اصلی
طبق روال سنوات گذشته همایش شاعران به یکی از شاعران شناخته شده ی منطقه اختصاص داده می‌شد که این بار قرعه به نام ارجب غولی شاعر افتاد. تحقیقات میدانی درباره‌ی شاعر را فعال فرهنگی و شاعر نوریاغدی زیارتی عهده دار و قبول مسئولیت کرد تا درباره‌ی بیوگرافی و آثار شاعر مطالبی را به سمع و نظر حاضران برساند که ماحصل آن به شرح ذیل می باشد:
شاعر ارجب غولی خدری ساکن روستای قپان علیا که در سال 1310 در روستای کسر پیشکمر به دنیا آمد دوران کودکی بسیار سختی داشت از همان دوران کودکی از پدر و مادر یتیم شد به همین سبب نتوانست از مکتب روستا سواد خواندن و نوشتن یاد بگیرد تمام عمر شاعر در تنگدستی و فقر و نداری گذشت در تمام سالهای عمر خود در خدمت زمین داران بزرگ بود.

انسانی شوخ طبع و طنزگو بود او همیشه دوست داشت دیگران را با اشعار طنز شاد کند و بخنداند شاعر به مدت 86سال عمر کرد که متاسفانه 20سال آخر عمر خود را در تاریکی و نابینایی گذراند شاعر 3پسر و 2 دختر دارد پسر بزرگ ایشان به نام قربان محمد اشعارپدر را مکتوب می کرد تا به یادگار بماند که با تاسف فراوان این دفتر اشعار شاعر با سهل انگاری فردی مفقود شده است.
شاعر با دختری از روستای قپان علیا ازدواج می کند و به همین سبب به روستای فوق الذکر کوچ نموده و بقیه عمر خود را در آن جا سپری می کند و در سوم اردیبهشت 1396 دارفانی را وداع گفته و در آن جـا به خاک سپرده می شود.
از معروفترین شعر شاعر می توان به شعر (اول بلند پیشکمرینگ) اشاره کرد که در بین اهالی منطقه و ترکمن صحرا از زبان خوانندگان دوتار و نی نواز و از زبان کوچک و بزرگ زمزمه میشود در این شعر شاعر با مهارت تمام به اوصاف منطقه ی زندگی خود می پردازد در این شعر سه عنصر مهم شعری 1ـ وزن 2ـ قافیه 3ـ خیال به وضوح دیده می شود که حکایت از تبحر شاعر را دارد در این نشست شاعر نوریاغدی زیارتی برای حاضران این شعر را قرائت نمود و حاج احمد کشواد با نی نوازی تاغی صوفی این شعر به صورت آواز خواندند که با استقبال حاضران روبرو گردید.
نوریاغدی زیارتی با قرائت شعر فوق الذکر به سخنان خود خاتمه داد و از تمام شاعران و استادان و سایر مهمانان به خاطر حوصله‌ای که به خرج دادند تقدیر و تشکر کرد. در ادامه برنامه مجری محترم از سخنران اصلی همایش شاعران آقای دکتر آمان قلیچ شادمهر دعوت کرد تا مطالب خود را برای حاضران ارائه نماید.
دکتـر آمان قلیچ شادمهر با تشویق حاضران در جایگاه سخنران استقرار یافت و با عرض سلام به حضار محترم، از اعضای جمعیت فرهنگی و هنری مختومقلی کلاله به خاطر فرصتی که برای او داده بودند تشکر و قـدردانی کردند.
آقـای دکتر شادمهر در ادامه به تمام شاعران حاضر توصیه نمودند که از مطالب و کلمات تکراری شاعران کلاسیک گذشته و کلیشه‌ای پرهیز نمایند و از آن مقطع گذر نمایند و تازه‌گی و طراوت شعری را امروزی نمایند از صنایع ادبی وساختار شعر همانند ایهام اغراق و ... صحبت نمودند و مستـندات شعری نیز از دیوان مختومقلی و شاعران دیگر ارائه نمودند که امید است شاعران محترم و حاضر، این مطالب را مدنظر قرار داده و در سرودن اشعار آنها را مورد توجه قرار دهند شاعران باید عناصر مهم مانند اوزان شعری وعنصر خیال و کلمه سازی را رعایت نمایند تا شعری ماندگار داشته باشند و بر دل خوانندگان و شنوندگان بنشیند.
دکتر شادمهر یادآور شدند که از کلمات کلیشه ای همانند خال-کمان ابرو-محراب چشمان و... کمتر استفاده نمایند چون این کلمات به وفور در آثار شاعران گذشته یافت می شود.
شاعران سعی نمایند به اشعار خود محتوا و معنای عینی و ملموس ببخشند تا برای خواننده قابل درک و قابل فهم باشد تا از آن لذت ببرند ممکن است شاعر در شعر خود از آوردن کلمه ای هدف خاصی داشته باشد که خواننده آن حس را نداشته باشد ولی اگر خواننده به یک تفسیر خوب برسد آن شعر ماموریت خود را انجام داده است. شاعر همیشه سعی می کند از معنای دور کلمات استفاده نماید تا شعر آن رسالت خود را به نحو احسن به انجام برساند.
دکتر آمان قلیچ شادمهر به مدت پنجاه دقیقه درباره‌ی شعر و تکنیک های آن و ساختمان شعر و محتـوا و مفاهیم شعری صحبت نمودند بیان ایشان بقدری شیوا و دلنشین و همراه با مستندات بودند که حاضرین از سخنان ایشان احساس رضایت کردند. در ادامه شاعران حاضر از جمله منصور طبری دبیر انجمن شعر میراث گنبد- عبدالقهار صوفی راد- کامیاب نفس پور – آشورمحمد رئوفی – قمرالدین سیدی-نوریاغدی زیارتی –غاراش چرکزی- حکیم قزلجه- عبدالغفور مرادی –ارازمحمد ارازنظری-بای محمد قلیچی از سروده های خود اشعاری را برای حاضرین قرائت نمودند در ادامه استاد طویلی با دوتار یک ساز به نام برکه لی چوقای را نواختند و یک ترانه نیز اجرا نمودند در خاتمه سلیمان غراوی به همراهی کمانچه‌ی سیدگلدی شهاب و دوتار ناصر سلطان پور چند ترانه را اجرا نمودند که با استقبال و تشویق حاضرین همراه بود.
در حاشیه‌ی برنامه از آقایان منصور نامی –حاج ستاربردی فجوری-استاد کمانچه چاریارقلی بایندری مقدم از هیئت مدیره سابق جمعیت فرهنگی و هنری مختومقلی به پاس خدمات ارزنده چندین ساله‌یشان با اهدای لوح تقدیر توسط رئیس اداره‌ی ارشاد کلاله آقای حمزه رسولی و دبیر جمعیت آرتئق حسین زاده از زحمات ایشان تقدیر به عمل آمد.
در خاتمه لازم به یادآوری است که آقای بای محمد قلیچی در زمان حیات شاعر ارجب غولی به دیدار وی رفتـه و اشعار شاعر را با صدای خود شاعر ضبط کرده و در آرشیو خود دارد .
مراسم نشست 133 جمعیت مختومقلی با موضوع همایش شاعران پس از دو ساعت با ذکر صلواتی به پایان رسید.
تهیه گزارش: نوریاغدی زیارتی

تصاویری از بخش های مختلف 133- مین نشست جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی

تصویر اصلی
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نشانه‌ی پيام*
       
پیام*
آدرس اینترنتی پست‌الکترونیکی تصویر واردکردن تصویر لبخند‌ها فلش Youtube _EXT_EXTGALLERY_ALTWMP کد منبع نقل قول

Bold Italic Underline Linethrough  چپ وسط راست  


برای دیدن محتوای در حال کار بر روی پيش‌نمايش کلیک کنید.
گزينه‌ها*
 
 
 
کد تایید*
{۵} + {۲} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 3 مرتبه