افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
131ـ مین نشست جمعیت فرهنگی ـ هنری مختومقلی فراغی کلاله---گزارش از:عطانظربرزین

فرستنده magtymghuly تاريخ ۱۳۹۶/۱۰/۳ ۸:۲۰:۰۰

تصویر اصلی
[img
تصویر اصلینشست جمعیت با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری آقای محمد شاهی و دعای خیر آخوند داوود امانتی شروع شده و با پخش سرود جمهوری اسلامی رسماً آغاز بکار کرد .
در ابتدای جلسه توسط مجری عطانظر برزین به حاضرین خیر مقدم گفته شده آنان را با برنامه های تدوین شده آشنا کردند .
در این جلسه علاوه بر عده ی زیادی از مشتاقان ادبیات ترکمن ، آقای حمزه رسولی رئیس اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی کلاله و آقای حقشناس شهردار کلاله و عده ای از اعضای شورای اسلامی شهر کلاله همچنین شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر فراغی نیز حضور داشتند .
مشروح برنامه های اجرا شده بشرح زیر می باشد :
1 ــ اجرای موسیقی نی نوازی توسط خواننده احمد کشواد و نی نواز پیشکسوت تقی یوسفی نیا که اشعاری از مأمدولی کمینه با صدای دلنشین اجرا نمودند .
2 ــ دختر خردسالی بنام آیسن ایشانی قطعه شعری از مختومقلی فراغی بنام « ایلی گؤزلأر » خواندند که مورد تشویق حاضرین قرار گرفت و یکی از حضار هدیه ای به ایشان تقدیم نمودند .
3 ــ در این قسمت شاعر قمرالدین سیدی که سخنران اصلی برنامه بود شروع به سخنرانی کردند . ایشان علاوه شرح حال زندگانی مأمدولی کمینه به شرح کاربرد طنز در ادبیات پرداختند .آقای سیدی در قسمتی از سخنان خود گفتند که « طنز اسلحه ی برنده ای است که نقصان و کمبودهای جامعه را نشانه رفته ، وضعیت نابهنجار اجتماعی و مسببین آن را به سخره گرفته است » .
ایشان در ادامه اشعار شاعر در سه قسمت وصفی ، انتقادی و تعلیمی بررسی کردند و برای هریک از این قسمتها مثال هایی از اشعار شاعر بعنوان سند ارائه نمودند . در قسمتی از بیانات خود گفتند که : « یکی از وظایف شاعران بیان اوضاع اجتماعی زمانه ی خود و کمینه با سرودن اشعار زیادی این وظیفه ی خطیر خود را به انجام رسانده است . شعر « ایچمک » کمینه نه تنها وصف یک پوشش نیست بلکه اجتماعی است که کمینه در آن زندگی می کند ، وصله و پینه های ایچمک فقر ، نقصانها و مفاسدی است که جامعه آن زمان را فرا گرفته و باعث عقب ماندگی و عدم رشد جامعه می شود ».

آقای سیدی در پایان سخنان خود شرحی از قالبهای شعری و اوزان بیرونی و درونی اشعار شاعر بیان نمودند و به شرح آرایه های ادبی اشعارشاعر پرداختند . آرایه های اغراق ، واژه آرایی ، تشبیه ، تضاد ، تلمیح ، کنایه ، مراعات نظیر و تضمین در اشعار کمینه را مورد کنکاش قرار داده و با آوردن مثالهای متعدد برای هریک از این آرایه آنها برای حضار قابلفهم و شیرین نمودند . ایشان در قسمتی از سخنان خود گفتند که : « وجود آرایه های مختلف اشعار شاعر را شیرین و گوش نواز کرده و خواننده را به تفکر وادار می کند » . آقای سیدی سخنرانی خود را با قرائت شعری که در وصف مأمدولی کمینه سروده بود به پایان رسانید .
4 ــ در این قسمت شاعران حاضر در جلسله آقایان قدیر آمانپور ، بای محمد قلیچی ، منصور قریشی و آمان دوردی مقدر آخرین سروده های خود را قرائت کردند .
5 ــ اجرای موسیقی سنتی ترکمنی : خوانندگان سلیمان سعدبای ، خالد سعادتی ، میثم شاعری و اسحاق شیری قطعاتی از موسیقی سنتی ترکمن را با اشعار مأمدولی کمینه اجرا نمودند و تشویق حاضرین قرار گرفتند .
در فواصل برنامه دو اطلاعیه به سمع شرکت کنندگان رسانده شد و این دو اطلاعیه یکی بازگشایی مجدد سایت جمعیت بود که پس از مدتها وقفه بازگشایی شده و اکنون می تواند مورد استفاده ی همگان قرار گیرد . دیگری برنامه ی تقدیر از شاعر بای محمد قلیچی بود که در تاریخ پنجم بهمن ماه ساعت نه صبح در محل سالن شهرداری شهر مروه تپه برگزار خواهد شد .
در پایان برنامه از گردانندگان برنامه بخصوص از آقای رحیم سلمانی بابت کمکهای مالی متعدد خود در اجرای نشستهای ماهانه تقدیر و تشکر بعمل آمد .
تصویر اصلی

تصویر اصلی
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نشانه‌ی پيام*
       
پیام*
آدرس اینترنتی پست‌الکترونیکی تصویر واردکردن تصویر لبخند‌ها فلش Youtube _EXT_EXTGALLERY_ALTWMP کد منبع نقل قول

Bold Italic Underline Linethrough  چپ وسط راست  


برای دیدن محتوای در حال کار بر روی پيش‌نمايش کلیک کنید.
گزينه‌ها*
 
 
 
کد تایید*
{۸} + {۳} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 3 مرتبه