افراد آنلاین
2 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 2

بیشتر...
گزارش 119ـ مین نشست ماهانه ی جمعیّـِت فرهنگی ـ هنری مختومقلی کلاله - گزارش از: عطانظر برزین

فرستنده magtymghuly تاريخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۷ ۱:۳۰:۰۰

« همایش شاعران »

این نشست در ساعت 30 : 2 روز جمعه 30/11/94 با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید ( توسط قاری نوجوان طاها دلبرده) و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد . پس از آن مجری برنامه نوریاغدی زیارتی با قرائت شعری از مرحوم بردی کؤسه به حضار خیرمقدم گفته از حضور مهمانان تشکّر نموده و اعلام داشت که همایش شاعران به یاد بود شاعر فقید « بردی کوسه » که به تازگی دار فانی را وداع گفته اند برگزار می شود . باشد با یادآوری این شاعر فقید روحش شاد و قرین رحمت گردد .
در ادامه شاعر بای محمد قلیچی ـ که با همت وی مجموعه ی اشعار بردی کوسه انتشار یافته بود ـ به بیان شرح حال بردی کوسه پرداخته اعلام نمود : شاعر بی سواد بوده و به شغل چوپانی و کشاورزی اشتغال داشته است . اشعار وی بیانگر محیطی است که شاعر در آن زندگی می کرده و آنچه را مشاهده کرده به زبانی ساده و روان بیان داشته است . متن کامل سخنرانی آقای قلیچی در پایان بطور کامل نوشته خواهد شد .
برنامه های نشست با قرائت شعر شاعران حاضر ادامه یافت . شاعران تقی پورمند ، آراز نظری ، کریم قربانی فر و آق محمد آرام آخرین سروده های خود را قرائت نمودند .
سپس آقای قربان صحت بدخشان جهت سخنرانی دعوت شدند . موضوع سخنرانی ایشان « شاعر کیست ؟ و کرامت شعر و شاعر درجامعه » بود ، که با استقبال پر شور حاضران در جلسه همراه گردید . متن کامل سخنرانی آقای بدخشان بصورت مشروح تقدیم خواهد شد .
در ادامه خوانندگان « یان باغشئ » آقایان آننا شاهیر و شاه محمد باقی پور با نی نوازی آقای سراج الدین روحانی به اجرای برنامه پرداختند .
تصویر اصلی


برنامه با سخنرانی آقای عیدمحمد اونق پیرامون سه موضوع « اوزان شعر ، نقش عروض در اشعار و قالبهای اشعار ترکمنی » ادامه یافت . ایشان در سخنان خود مطالبی را بیان داشتند که قابل توجّه ادیبان و شاعران زبان ترکمنی می باشد ، متن کامل سخنان ایشان در پایان خواهد آمد .
سپس شاعران مشهدقلی قزل ، جبارقلی مارامایی ، خدای بردی حسین زاده و ایوب الهی آخرین سروده های خود را قرائت نمودند . از آنجایی که شعر آقای مارامایی مربوط مسئله روز یعنی انتخابات بود، مورد تشویق خاص حاضرین گردید .
برنامه بعدی اجرای موسیقی سنتی آقایان عیسی آتابای و محمد آتابای ومیثم شاعری با هماهنگی گیتار،کمانچه و دوتار ترکمنی بود . با توجّـه به اینکه این نوع اجرا تازگی داشت و با هنرمندی بسیار خوب اجرا گردید مورد استقبال شدید حاضرین قرار گرفت .
سپس شاعران غفور خوجه و رحمانقلی توماج آخرین سروده های خود را قرائت کردند . آقای توماچ قبل از قرائت شعرشان تقاضا نمودند که در اینگونه همایشها بهتر است از شاعران جوان که به تازگی به دنیای ادبیّـات روی آورده اند، استفاده شود و به آنان میدان عرضه ی آثارشان داده شود .
در ادامه شاعر قمرالدین سیدی جهت سخنرانی دعوت شدند . موضوع سخنرانی ایشان پیرامون آرایه های ادبی در اشعار ترکمنی بود . آقای سیدی ضمن شرح کامل آرایه های تشبیه ، ایهام ، اغراق ، تشخیص با بیان مثالهایی از اشعار مختومقلی فراغی درک مطلب و موضوع را تسهیل نمودند .
برنامه پایانی نشست اجرای موسیقی سنتی ترکمنی بود که در این قسمت خوانندگان نو جوان میثم شاعری و سراج الدین روحانی قطعاتی از سروده های شاعر مرحوم بردی کوسه را با نوای کمانچه فریدون دوجی اجرا نمودند که با استقبال گرم حاضران روبرو شد، بطوریکه آقای شاعری مجبور شدند به درخواست حاضران دو آهنگ را خارج از برنامه اجرا نمایند .
در پایان مجری برنامه اعلام نمود که 120 ـ مین جلسه ماهانه جمعیّت به همایش بانوان ( گلین ـ غئزلار یئغناغئ ) با محوریّـت موضوع « زبان مادری » اختصاص یافته و در تاریخ 21/12/94 در محل سالن اجتماعات اداره ارشاد اسلامی کلاله اجرا خواهد شد .

ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نشانه‌ی پيام*
       
پیام*
آدرس اینترنتی پست‌الکترونیکی تصویر واردکردن تصویر لبخند‌ها فلش Youtube _EXT_EXTGALLERY_ALTWMP کد منبع نقل قول

Bold Italic Underline Linethrough  چپ وسط راست  


برای دیدن محتوای در حال کار بر روی پيش‌نمايش کلیک کنید.
گزينه‌ها*
 
 
 
کد تایید*
{۰} + {۹} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 3 مرتبه