افراد آنلاین
2 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 2

بیشتر...

131ـ مین نشست جمعیت فرهنگی ـ هنری مختومقلی فراغی کلاله---گزارش از:عطانظربرزین

فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۶/۱۰/۳ ۴:۵۰:۰۰ (132 بار خوانده شده) فرهنگی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
[img
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.نشست جمعیت با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری آقای محمد شاهی و دعای خیر آخوند داوود امانتی شروع شده و با پخش سرود جمهوری اسلامی رسماً آغاز بکار کرد .
در ابتدای جلسه توسط مجری عطانظر برزین به حاضرین خیر مقدم گفته شده آنان را با برنامه های تدوین شده آشنا کردند .
در این جلسه علاوه بر عده ی زیادی از مشتاقان ادبیات ترکمن ، آقای حمزه رسولی رئیس اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی کلاله و آقای حقشناس شهردار کلاله و عده ای از اعضای شورای اسلامی شهر کلاله همچنین شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر فراغی نیز حضور داشتند .
مشروح برنامه های اجرا شده بشرح زیر می باشد :
1 ــ اجرای موسیقی نی نوازی توسط خواننده احمد کشواد و نی نواز پیشکسوت تقی یوسفی نیا که اشعاری از مأمدولی کمینه با صدای دلنشین اجرا نمودند .
2 ــ دختر خردسالی بنام آیسن ایشانی قطعه شعری از مختومقلی فراغی بنام « ایلی گؤزلأر » خواندند که مورد تشویق حاضرین قرار گرفت و یکی از حضار هدیه ای به ایشان تقدیم نمودند .
3 ــ در این قسمت شاعر قمرالدین سیدی که سخنران اصلی برنامه بود شروع به سخنرانی کردند . ایشان علاوه شرح حال زندگانی مأمدولی کمینه به شرح کاربرد طنز در ادبیات پرداختند .آقای سیدی در قسمتی از سخنان خود گفتند که « طنز اسلحه ی برنده ای است که نقصان و کمبودهای جامعه را نشانه رفته ، وضعیت نابهنجار اجتماعی و مسببین آن را به سخره گرفته است » .
ایشان در ادامه اشعار شاعر در سه قسمت وصفی ، انتقادی و تعلیمی بررسی کردند و برای هریک از این قسمتها مثال هایی از اشعار شاعر بعنوان سند ارائه نمودند . در قسمتی از بیانات خود گفتند که : « یکی از وظایف شاعران بیان اوضاع اجتماعی زمانه ی خود و کمینه با سرودن اشعار زیادی این وظیفه ی خطیر خود را به انجام رسانده است . شعر « ایچمک » کمینه نه تنها وصف یک پوشش نیست بلکه اجتماعی است که کمینه در آن زندگی می کند ، وصله و پینه های ایچمک فقر ، نقصانها و مفاسدی است که جامعه آن زمان را فرا گرفته و باعث عقب ماندگی و عدم رشد جامعه می شود ».

آقای سیدی در پایان سخنان خود شرحی از قالبهای شعری و اوزان بیرونی و درونی اشعار شاعر بیان نمودند و به شرح آرایه های ادبی اشعارشاعر پرداختند . آرایه های اغراق ، واژه آرایی ، تشبیه ، تضاد ، تلمیح ، کنایه ، مراعات نظیر و تضمین در اشعار کمینه را مورد کنکاش قرار داده و با آوردن مثالهای متعدد برای هریک از این آرایه آنها برای حضار قابلفهم و شیرین نمودند . ایشان در قسمتی از سخنان خود گفتند که : « وجود آرایه های مختلف اشعار شاعر را شیرین و گوش نواز کرده و خواننده را به تفکر وادار می کند » . آقای سیدی سخنرانی خود را با قرائت شعری که در وصف مأمدولی کمینه سروده بود به پایان رسانید .
4 ــ در این قسمت شاعران حاضر در جلسله آقایان قدیر آمانپور ، بای محمد قلیچی ، منصور قریشی و آمان دوردی مقدر آخرین سروده های خود را قرائت کردند .
5 ــ اجرای موسیقی سنتی ترکمنی : خوانندگان سلیمان سعدبای ، خالد سعادتی ، میثم شاعری و اسحاق شیری قطعاتی از موسیقی سنتی ترکمن را با اشعار مأمدولی کمینه اجرا نمودند و تشویق حاضرین قرار گرفتند .
در فواصل برنامه دو اطلاعیه به سمع شرکت کنندگان رسانده شد و این دو اطلاعیه یکی بازگشایی مجدد سایت جمعیت بود که پس از مدتها وقفه بازگشایی شده و اکنون می تواند مورد استفاده ی همگان قرار گیرد . دیگری برنامه ی تقدیر از شاعر بای محمد قلیچی بود که در تاریخ پنجم بهمن ماه ساعت نه صبح در محل سالن شهرداری شهر مروه تپه برگزار خواهد شد .
در پایان برنامه از گردانندگان برنامه بخصوص از آقای رحیم سلمانی بابت کمکهای مالی متعدد خود در اجرای نشستهای ماهانه تقدیر و تشکر بعمل آمد .
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
صفحه مناسب چاپ 
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه