افراد آنلاین
2 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 2

بیشتر...

چهلمين روز درگذشت قدير گوگلاني نادره انساني در تركمن صحرا «دانگ آتار ارجبي»

فرستنده magtymghuly در تاريخ ۱۳۹۴/۶/۴ ۱۷:۳۰:۰۰ (448 بار خوانده شده) مقالات
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
دنياي شتاب زده و فزونی طلب همچنان سبك سر در حال عبور و بلعيدن انسانها است. گويي كه ديروز بود اما چهل روز از وداع بزرگ انسان، آن نادره مرد موقر سپري شده است.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.آواي غم بار فراق استاد همچنان در گوش و جانمان طنين انداز است. استاد قدير گوگلاني ستون استوار منطقه، صفات بارز شگرفي داشت كه فقدان آن همه دوست دارانش را در اندوه بي‌انتها فرو برد. ادبا و رجال و اصحاب ادب مانده‌اند چگونه آتش گداخته‌ي بر دل نشسته را خاموش نمايند. يكي شعر مي سرايد ديگري يادنامه و اندوه‌نامه و ويژه‌نامه در رثاي استاد تنظيم مي‌كند، آن ديگر در حد بضاعت خويش سطوري را از عظمت و كرامت و نجابت استاد خط‌خطي مي سازد. قادير داده كامل مردي به كمال نائل گشته بود. سرو قامت در برابر طوفان حوادث خموده نشد هشتادوپنج سال حياتي سرشار از عزت و توأمان بستر و منشأ خير و دانش بود . روز تشييع كه هواي دلتنگي و هنگامه بغض آگين شده بود شيون جانسوز و جگر خراش فرزندان و نوادگان و دوستدارانش لحظه‌اي كه جسد بي‌روحش را از مأمن بسياري از مشتاقانش خارج كرده‌اند چقدر جانگداز بود و چه زودهنگام چهل روز شد. هر چند در آرامگاه گنبد خفته است اما جايگاه واقعي در سينه‌هاي پرخاطره مردم عام ، كوچه بازار از هر طيف و طايفه و البت در قلبهاي مغموم افاضل و فرهيختگان مي باشد كه به راستي اين موهبت ابدي بر ايشان گوارا باد.
قادير داده گرانقدر؛ دست پرورده‌هايي كه از درگاه بي‌آلايش حضرتعالي حين خدمت شايان و سرشار شما تلمذ نموده‌اند بسيارند كه اكنون در فراقت اندوهناكند و اي بسا ناگزير و اجتناب ناپذير است مشمول قوه جبري و قهري كه به مرگ مشهود است، نباشيم. با اينكه قلب طپنده رئوفت ديگر نمي طپد اما روح ملكوتي است آواي دلنوازي كه انديشه اي لبريز از محبت و ملاطفت و ملايمت را همراه است همچنان همراه خواهد بود و فرياد عارف گونه‌ ات در صحرا ماندگار و هميشه حاضر خواهد بود تا مشقهايش را نظاره‌گر باشد و الهامي براي دلباختگانت كه درد و رنج را به آرامش و در دشوارترين برهه‌ها غمها را غمخوار باشد. اخيراً شنيدم دست نوشته‌اي به فرزند ارشدت داده‌اي كه در ايام بيماري «فلاني از روستاي فلان فوت شده، فرزند فلاني در فلان شهر ازدواج كرده براي تسلاي بازماندگان و مشاركت در جشن عروسي فلاني در غياب من شركت كن». امان از اين شعور فوق‌العاده، درود بر اين فهم انساندوستانه كه هيهات در بستر بيماري و مرگ نيز از مردم دوستي غافل نگشته‌اي، آفرين بر برزگ انسان يگانه دوران كه خدا داند چه رنجها را متحمل شدي تا فقط و فقط اطرافيانت فارغ از هياهوي روزمره انسان بزيند، به حقوق خود آگاه باشند و كم نيستند بدرستي از شما درس آموختند، درس ادب و اخلاق درسي جاودانه و تسري بخش اعم از مسئوليت‌پذيري و وجدان كاري و انضباط اجتماعي و انسان محوري و وطن پرستي و ...
و اكنون روح ملكوتي اين بزرگ مرد، بزرگ مردي از تبار خوبان و نيكان در آرامش ابدي سير مي كند چرا كه تمام وظايف يك معلم اخلاق را به نحو احسن به شاگردانش به نيكي آموخت تواضع و فروتني استاد را در خلال جلسات جمعيت فرهنگي هنري مختومقلي ازنزديك ميديدم و اذعان دارم كه حضور پرشور اما بي ادعاي استاد حسادتم را بر مي انگيخت و آنسان كه حضورش فضا را متعالي ميكرد مباهات قلوب حاضرين را فرا مي گرفت. آرام سخن مي گفت از لغات تابناك تركمني استفاده مي‌كرد گر چه شوربختانه زبان مادري در سايه زبان رسمي در حال محو شدن است . باشد كه چنين نشود. استاد مظهر ادبيات ايده‌آليزه بودند . هميشه هميشه اسباب افتخاريد قادير داده. درود و بدرود بر حضرت استاد آسماني.
دانگ آتار ارجبي

صفحه مناسب چاپ 
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه