افراد آنلاین
4 کاربر آن‌لاين است (4 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...

جشن 278 مین سالگرد تولد شاعر و عارف بزرگ ماغتئم غولی پئراغی

فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۵/۲۳ ۲۳:۴۶:۳۳ (1174 بار خوانده شده) مشاهیر ترکمن

این مراسم باشکوه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز گشت پس از آن آقای ارازدوردی خوجه مجری برنامه قطعه شعر «یاذوالجلالیم» از دیوان مختومقلی فراغی را که حالت دعا و نیایش پروردگار متعال را داشت، قرائت کردند و آن گاه عناوین برنامه را اعلام نمودند. نخست اتاقلی کشواد از اعضای شورای اسلامی شهر فراغی با قرائت شعر با عنوان « پئراغی» از سروده های خود، به حضار محترم و میهمانان عالیقدر که از اقصی نقاط ترکمن صحرا حضور یافته بودند خوش آمد گفتند و از جمعیت مختومقلی و فعالین فرهنگی که در برپایی این جشن خجسته و پرخاطره همکاری نمودند تشکر و قدردانی به عمل آوردند. در ادامه سه تن از نونهالان بنامهای آی ناز سعدیان، احسان آنه ئی و اقبال سیدی از دیوان مختومقلی به ترتیب اشعار «داش دؤکر»ـ « مأتأج ایله مه» و « جان اِگِلِنمز» را با زبان کودکانه و با بیان شیوایی دیکلمه کردند که مورد تشویق فراوان حضار قرار گرفتند.
سپس بخشدار شهر فراغی ـ غلام محمد پقه در جایگاه حاضر شدند و به میهمانان و بزرگان علم و ادب که از راههای دور و نزدیک در این محفل فرهنگی شرف حضور یافته بودند خیر مقدم گفتند و آرزو کردند که خاطره ی خوشی از این مراسم در شهر فراغی داشته باشند و همیشه شاد و خرسند زندگی کنند و قول دادند که در سال آینده در شهری که بنام عارف نامی ترکمن مزین شده است هر چه باشکوهتر برگزار شود.
در ادامه برنامه هنرمندان انجمن موسیقی غارادألی گؤگلنگ: باغشی آشور گلدی گرکزی، باغشی قلی قلی زاده، و باغشی عبدالمناف ارازنیا با نوازندگی چاریارقلی بایندری مقدم و حاجی گلدی برزین هر کدام آهنگهایی در سبکهای مختلف اجرا نمودند.که برای شرکت کنندگان دلچسب و دلنشین بود.
سپس منصور نامی دبیر جمعیت فرهنگی ـ هنری مختومقلی کلاله در جایگاه حاضر شده و پیام جمعیت مختومقلی را قرائت کردند . در این پیام آمده است : سپاس خداوند متعال را که در هفته پایانی دومین ماه بهاری مراسم بزرگداشت شاعر فرزانه مختومقلی را همگام و همزمان با سایر تشکلها و نهادهای مختلف ترکمن نشین برگزار می کنیم و این بازتابی از عشق و باور عمیق مردم ترکمن به شاعر محبوب و اندیشه ورز خود می باشد؛ چنان که الکساندر خودزکو اندیشمند لهستانی درباره مختومقلی گفته است:« ... مختومقلی هنگام مرگ همچون قدیسین محبوب بود. وی از محبوبترین شعرای خراسان و ترکمن است.»
دبیر جمعیت خاطرنشان ساختند: ما اعتقاد داریم که مختومقلی بخش جدایی ناپذیر از هویت فرهنگی ترکمن را تشکیل می دهد و برای دوام و قوام هویت فرهنگی خود ضرورت دارد که چهره مختومقلی را در میان مردم همیشه زنده و پویا نگه داریم و آموزه های وی را یادآور شویم و کلاسهای «خوانش اشعار مختومقلی» را گسترش دهیم.
در ادامه آقای نامی یادآور شدند که شکل گیری « شهرفراغی» و نامگذاری آن بنام «فراغی» یکی از جـلـــوه های نمادیــن وحدت و همبستگی مردمی و ارادت خالصانه قوم ترکمن به شاعر ملی خود می باشد. وی در پایان از کلیه مسئولین شهرستان کلاله و اعضای شورای شهر فراغی و افرادی که در برگزاری بهینه این مراسم سهیم بوده اند، صمیمانه سپاسگزاری نمودند.
پس از قرائت پیام جمعیت، عبدالعظیم ممی زاده از اعضای فعال این تشکل مهمترین وقایع تاریخی مربوط به ترکمن ها در اردیبهشت ماه را به سمع حضار رساندند؛ آنگاه شاعر معاصر ترکمن عیدمحمد اونق یکی از سروده های خود را قرائت کردند و عبدالحکیم قزلجه مسئول انجمن ادبی میراث گنبد برگزاری جشن 278مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی تبریک گفتند.
بخش دوم اجراء موسیقی سنتی اختصاص داشت به گروه موسیقی دولت محمدآزادی که به سرپرستی استاد دکترمجید تکه تشکیل شده بود و مرکب از 26نفر نوازنده و خواننده بودند که از هنرجویان خود دکتر تکه بشمار می رفتند و اینان از اقصی نقاط ترکمن صحرا گلچین شده بودند .
این گروه برنامه های خود را در سه قسمت به شرح ذیل تقدیم نمودند: قسمت اول ـ الف)اجراء ترانه سرود«پئراغی» از اشعار بای محمد قلیچی به خوانندگی آی محمد مقیمی و نوازندگی هنرمندان حاضر ب)ـ همخوانی رحیم آتا، آی محمد مقیمی، قادیر شیخ و قاقا زرندی با همراهی گروه نوازندگان ج)ـ باغشی قاقا زرندی د)ـ رحیم آتا « گچدی دیدی لر»ـ هـ)ـ آق اؤیلی بدراقی « سرخوش گلین» و)ـ قادیر شیخ « جمع بولوب» ز)ـ حمید تکه « ترکمنینگ»
قسمت دوم : اجرای سه آهنگ ترکمنی با نامهای «آرزووئم» ، « لیلی گلین» ، «غئزئل بؤریک» به صورت آنسامبول.
قسمت سوم: اجرای لأله و نواختن قوپوز توسط گروه دختران دکتر مجید تکه
الف) اجرای گروهی لأله معروف « چونقورقوویی» که حکایت از شکوه و ناله جان سوز دخترانی داشت که در زمان های قدیم به ازدواج اجباری در می آمدند و از حقوق فردی و اجتماعی خود محروم بودند. اجرای این برنامه حضار را چنان تحت تاثیر قرار داده بود که از چشمان بعضی از آنها اشک جاری میشد.
ب) نواختن قوپوز(همنوازی)ـ پس از اجرای این قسمت نوبت به توزیع جوایز مسابقات فوتبال جام مختومقلی با حضور اعضاء شورای اسلامی شهر فراغی رسید که در جایگاه حاضر شده و به تیم های برتر جوایزی را اهداء نمودند.
سپس عبدالناصر راهنما شاعری از بجنورد سروده ی خود را قرائت کردند و آنگاه نوبت به نی نوازان رسید. ابتدا در نی هفت بند به نوازندگی تاغی یوسفی نیا و خوانندگی احمد کشواد، حاجی ارازیان و تقان دوردی آهنگهایی اجرا شد و همچنین در دیللی توٌیدوٌک ارازجانی ( نوازنده) و مردقلی عوض زاده(خواننده) هنرنمایی نمودند.
در این همایش پوستر رنگی پرتره مختومقلی و 26مین شماره گونش (بولتن داخلی جمعیت) که حاوی مطالب متنوعی بود بین شرکت کنندگان این نشست توزیع شد.

گزارش از : آرتئق حسین زاده
صفحه مناسب چاپ 
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه